İçeriğe geç →

Taylan Kaymakcı Kimdir?

MentorKısa Özgeçmiş:

Ben M. Taylan Kaymakcı.

İstanbul-Kadıköy, Acıbademli’yim. Üniversite dönemine kadar eğitim hayatım İstanbul ve Muğla-Bodrum’da geçti. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul’a dönüp Perakende sektöründe kariyerime adım attım. Akabinde YKM (Boyner), Alarko Carrier ve BNP Paribas (TEB Cetelem) gibi Türkiye’nin en büyük firmalarında farklı pazarlama pozisyonlarında görev aldım.

İlerleyen yıllarda “pazarlama” alanında uzmanlaşmak amacıyla İşletme Yüksek Lisansı (MBA) yapıp, o dönem ilgiyle takip ettiğim Mobil Pazarlama alanında tez projemi verdim.

2016 yılında tüm projeyi uçtan uca yönettiğim Keyfi Kredi ürünüyle “BNP Paribas Personal Finance Innovation Award” ödülünü Türkiye’ye kazandırdım.

Pazarlama Danışmalığı kariyer hedefiyle çıktığım yolda, dijital pazarlama alanında startup, scaleup ve enterprise seviye firmalara danışmanlık veren NBT (Next Big Thing)’te çalışmaya başladım ve Digital Growth Consultant olarak görev aldım. Yaklaşık 1 senem dolmadan önce  Growth ekibinin direktörlüğüne getirildim ve NBT’deki tüm projelerden sorumlu olup, NBT’nin içeride ürettiği pazarlama ürünleri  ve platformları özelinde de farklı projelere dahil oldum. Bu dönemde şirkete SEMrush, Hubspot, DMI  ve SAP gibi önemli partnerler kazanımına destek oldum.

NBT’de geçen 2,5 senemde SAP Turkey, Electrolux gibi uluslararası firmaların dijital pazarlama stratejilerinin yönetilmesine ek olarak, start-up ve scale-up dünyasından 40’dan fazla projeye dahil oldum ve bu firmaların büyüme odaklı pazarlama stratejilerine yön verdim. Bu kadar kısa sürede bu kadar fazla projede çalışmak kariyerimin en kritik dönemeçlerinden biri oldu. Bu dönemde ayrıca İTÜ Innogate gibi start-up hızlandırma programlarında Pazarlama Eğitmeni olarak da seminerler verdim.

Özetle, iş hayatımda 2008’den beri Perakende, Mühendislik, Teknoloji ve Finans sektörlerinde yer alan global ve yerel şirketlerde farklı pazarlama görevlerinde rol aldım. Hem marka tarafında hem de ajans tarafında yer alarak aslında kariyerimde farklı noktalardan bakış açısı yaratmayı öğrendim ve geldiğim nokta itibari ile veri odaklı büyüme pazarlaması alanında uzmanlaştım.

2020 Haziran ayından itibaren Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) alanındaki yerli girişim Kronnika‘da Growth ekibinin direktörlüğünü yapmaya başladım. 6 ay gibi kısa bir sürede growth stratejinin oluşuturulması ve growth ekibinin kurulması, marketing otomasyon araç yatırımı ve Zoho CRM geçişiyle beraber yakaladığımız growth rate ile güzel bir başarı hikayesine ulaştık. 2021 senesiyle beraber sunduğumuz hizmetin ürünleştirilmesi ve platformun kullanıma hazır hale gelmesiyle birlikte Kronnika Akademi’nin kurulmasında görev aldım. Büyük hedeflerle ilerlediğimiz RPA pazarında, 2021’de globale olan açılımla daha çok insana erişip, RPA’i demokratikleşmeyi amaçlıyoruz.

Profesyonel iş hayatımın dışında zaman yarattıkça çeşitli üniversitelerden son sınıf öğrencilere ve yeni mezunlara ise pazarlama ve profesyonel kariyerleri üzerine mentorlük yaparak tecrübelerimi aktarmaktayım. Faydalanmak isteyen mentee adaylarını slack kanalımıza beklerim.

Konuşmacı ve panelist olarak katıldığım bazı webinarlar ve seminerler:

-> Büyüme Odaklı Pazarlama’da Funnel Bazlı Taktik Oluşturma  /  NBT Digital (Nisan 2020)

-> Büyüme Odaklı Pazarlama’da Persona ve Funnel Oluşturma  /  NBT Digital (Nisan 2020)

-> Growth Marketing Strategies / İTÜ Innogate Growth Marketing Workshop (Ağustos 2019)

-> Automotive Marketing Seminar / İTÜ Innogate Growth Marketing Workshop (Mayıs 2019)

-> Biotechnology Marketing Workshop / İTÜ Innogate Growth Marketing Workshop (Mayıs 2019)

Büyüme Odaklı Pazarlama, Makine Öğrenimi, Bio Teknoloji, Perakende, Fintech, Girişimcilik ve Programatik Reklamcılıkla yakından ilgileniyor ve her gün yeni bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu öğrendiklerimi de etrafıma aktarmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Bu web sitesinde okuyacağınız yazılar da bunun bir parçasıdır.

Aklımı kurcalayan ilginç bulduğum konuları, düşüncelerimi ve yorumlarımı sosyal medya hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.